Każdego roku wzrasta problem wytwarzania coraz to większej ilości odpadów. Stają się one kluczową kwestią nie tylko środowiskową, ale również ekonomiczną i społeczną.
W obecnych czasach produkty sprzedawane są w opakowaniach, które po zużyciu stają się odpadem. Każdy z nas, mieszkańców powinien podjąć działania sprzyjające ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów w swoich domach. Nie jest to trudne, kiedy pamięta się o właściwej segregacji oraz o tym, że najlepiej zagospodarowane odpady to takie, które w ogóle nie powstają. Wprowadzenie kilku dobrych nawyków spowoduje, że nasze otoczenie będzie czyściejsze i ładniejsze, a my zaoszczędzimy na opłatach. Głównym celem w gospodarce odpadami jest zapobieganie i zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów.
Zapobieganie powstawaniu odpadów
Kupuj z głową, chroń środowisko!!!
Zasady segregacji
Prawidłowa segregacja śmieci to pierwszy krok do wprowadzenia w nawyk ekologicznego stylu życia. Stosowanie się do jej zasad od jakiegoś czasu jest również obowiązkiem, warto więc przypomnieć sobie, jak odpowiednio segregować śmieci.
Wprowadzony 1 lipca 2017 roku Jednolity System Segregacji Odpadów pozwolił na uporządkowanie zasad sortowania śmieci na terenie naszego kraju. Określił również powszechnie obowiązujący system oznaczeń pojemników i ich przeznaczenie. Ustanowił pięć frakcji odpadów, do których przyporządkowano po jednej określonej barwie pojemnika. Są to:
Jak można ponownie użyć papieru?
Z papieru i tektury wytwarzana jest celulozowa masa, to właśnie z niej wytwarza się książki, zeszyty oraz artykuły higieniczne. Co więcej, z tego surowca można produkować filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze i abażury.
Jak można ponownie użyć plastiku?
Z plastiku powstają opakowania, akcesoria do udzielania pierwszej pomocy, doniczki, folie czy worki na śmieci. Z tworzywa sztucznego można uzyskać butelki plastikowe, długopisy, zabawki.
Jak można ponownie użyć bioodpady?
Odbierane z naszych gospodarstw domowych śmieci biodegradowalne trafiają zazwyczaj do biogazowni lub kompostowni, gdzie zostają przetworzone na energię lub żyzny kompost.