Maria Halina Balińska urodziła się 29 czerwca 1949 r. w Lublinie, a zmarła 27 czerwca 2024 r. w podłukowskiej Krynce na 2 dni przed swoimi 75. urodzinami. Od najmłodszych lat wychowywana była przez babcię i określana była jako dziecko żwawe, niesforne oraz niepokorne. To zapowiadało ogromną samodzielność i umiłowanie wolności, jakie charakteryzowały ją w życiu dorosłym.
Uczyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Łukowie, a następnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Po zdaniu matury podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury w Łukowie, przekształconym następnie w Łukowski Ośrodek Kultury. Pracowała także w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie w powiecie radzyńskim, a na emeryturze - zachowując związki z kulturą - pełniła funkcję kierownika nieistniejącego już Kina Oaza. Ponadto w 1983 r. została magistrem pedagogiki na Wydziale Pedagogiki I Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, w zakresie pracy kulturalno-oświatowej. W 1989 r. ukończyła Podyplomowe Studium Kultury Żywego Słowa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. została absolwentem studiów podyplomowych o specjalności „Fundusze Unii Europejskiej” na Wydziale Prawa I Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Jako kobieta okazałej postury, potrafiła posługiwać się zarówno donośnym głosem, jak i teatralnym szeptem. Przez przyjaciół nazywana była czule: „Marysieńką” lub „Kruszynką”. W kontaktach z ludźmi zawsze emanowała ciepłem, ciekawością i dobrocią. Jednocześnie była osobą bardzo skromną, niezabiegającą o żadne zaszczyty. Mimo to, była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę zawodową.
Maria Balińska była także Radną Powiatu Łukowskiego I kadencji. Trwałym świadectwem jej wizjonerskich pomysłów jest m.in. organizowany od ponad 50 lat w Stoczku Łukowskim Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, którego byłą współinicjatorką. Interesując się wieloma sferami życia, zgromadziła okazały i zróżnicowany księgozbiór, godny osoby o tak wysokim poziomie intelektualnym. Zajmowała się także okazjonalnie poezją, będąc autorką wielu fraszek, limeryków i innych utworów lirycznych. Jej umiejętność „wyławiania” prawdziwych talentów i odwaga w prezentowaniu nowoczesnych form upowszechniania kultury były nietypowe dla małego miasta, jakim był Łuków na przełomie XX i XXI wieku.
Ostatnim niezwykłym czynem Marii Balińskiej było przekazanie swojego ciała na potrzeby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, aby nawet po odejściu służyć ludziom - w tym przypadku studentom medycyny. Mając na uwadze powyższe dokonania, Uchwałą Rady Miasta Łuków nr IX/60/2024 z 30 października r. nadano pośmiertnie śp. Marii Balińskiej Odznakę Honorową za Zasługi dla Łukowa. Odznakę wręczono na ręce pana Sławomira Żyłki - wieloletniego współpracownika i przyjaciela zmarłej.