Dwa warianty obwodnicy. Uwagi do 20 marca

Do 20 marca mieszkańcy Łukowa oraz Gminy Łuków mogą składać swoje uwagi na temat przebiegu przyszłej, tzw. dużej obwodnicy naszego miasta. Wypełniony i podpisany formularz (do pobrania poniżej) należy przesyłać pocztą tradycyjną na adres Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie (ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin) lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

Za nami kolejne spotkanie informacyjne w sprawie budowy tzw. dużej obwodnicy Łukowa. Obwodnica - planowana do realizacji przez GDDKiA - będzie drogą jednojezdniową klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), dwupasową, o szerokości jezdni 7 m. Zgodnie z planami, droga ma ominąć Łuków od zachodniej strony, rozpoczynając swój bieg w okolicach Gołaszyna i kończąc się skrzyżowaniem z ul. Radzyńską na drodze krajowej nr 63. Korytarz projektowanej obwodnicy przebiega przez pola uprawne i łąki, a także tereny, na których występuje zabudowa. Obwodnica ma krzyżować się również z drogą krajową nr 76 w kierunku Stoczka Łukowskiego i ma przecinać biegnące przez nasze miasto linie kolejowe w kierunku Skierniewic i Dęblina oraz rzeki Krzna Północna i Krzna Południowa.

Aktualnie po cyklu rozmów z samorządami, gestorami, oraz społecznością lokalną wypracowane zostały dwa warianty drogi: wariant wynikowy z wcześniejszych wariantów podstawowych oraz tzw. wariant społeczny przebiegu obwodnicy. Obecny etap prac projektowych wykonywanych na zlecenie GDDKiA (po uwzględnieniu uwag które można składać do 20 marca) pozwoli wskazać najkorzystniejszy wariant przebiegu obwodnicy oraz umożliwi złożenie wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej (DŚU). Kolejnym etapem będzie wykonanie elementów koncepcji programowej, która uszczegółowi rozwiązania dla wskazanego w DŚU wariantu trasy oraz określi wytyczne dla projektu budowlanego.

 

 

W dalszej perspektywie, kolejne prace przygotowawcze obejmą m.in. opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po jej uzyskaniu zostanie przeprowadzona procedura związana z wykupem nieruchomości pod planowaną inwestycję w wybranym wariancie. Według wstępnych planów obwodnica Łukowa miałaby zostać oddana do użytku kierowcom pod koniec 2028 r.

Do pobrania: