Karta EKUZ w Twoim telefonie

Duże udogodnienie dla osób chcących udać się w zagraniczną podróż. W aplikacji mojeIKP można złożyć już wniosek o kartę EKUZ, a także sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ.

Powyższe rozwiązanie jest ułatwieniem dla osób nie tylko planujących zagraniczną podróż, ale też przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ i działa też wstecz.

Nowością w mojeIKP jest również możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta i kiedy dotrze. Można także z sprawdzić, do kiedy ważna jest karta EKUZ.

Sama aplikacja umożliwia także dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce "Apteczka".

***

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.