Młodzi łukowianie odwiedzili w kwietniu partnerskie miasto Voisins-le-Bretonneux we Francji. Okazją do złożenia wizyty był program „Po trasie letnich Igrzysk Olimpijskich - Paryż 2024”, realizowany przez stronę francuską. Jak sugeruje nazwa, celem wizyty było poznanie obiektów, na których za kilkanaście tygodni rozgrywana będzie letnia Olimpiada.
Zaproszenie skierowane dla młodzieży z partnerskich miast w Polsce i Niemczech wystosowało funkcjonujące w zaprzyjaźnionej miejscowości stowarzyszenie Voisins Jumelages. Łukowianie oprócz możliwości zwiedzania sportowych obiektów, mogli doskonalić znajomość języka angielskiego i nauczyć się trochę języka francuskiego oraz niemieckiego. Opiekunem grupy był Mariusz Kiełczewski.
Pierwszego dnia wizyty, młodzież zwiedziła Wersal, czyli jedną z najpiękniejszych i największych atrakcji turystycznych Francji. Łukowianie odwiedzili Pałac Słońca, pozostałe budynki kompleksu oraz rozległe i pełne fontann ogrody. Dzień później odwiedzili ośrodek golfowy „Golf National”, arenę zbliżających się rozgrywek olimpijskich w tej dyscyplinie. Po lekcji historii golfa i technologii pielęgnacji trawy, obecni mieli okazję spróbować gry w tą interesującą dyscyplinę.
Kolejnym punktem wizyty była stadnina koni Haras de Jardy, w której stacjonować będą reprezentacje Polski, Szwecji, Australii i Stanów Zjednoczonych. Chętni wzięli też udział w nauce wiosłowania w czteroosobowej łodzi, odbywali zabawy integracyjne ze wszystkimi uczestnikami wyjazdu.
Najbardziej pracowity okazał się dzień trzeci, kiedy zaplanowano zwiedzanie centrum Paryża. Łukowianie podziwiali dawny budynek mennicy państwowej, a obecnie miejsca wyrobu medali na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Przyjaciele z Voisins-le-Bretonneux zaprosili także na rejs statkiem po Sekwanie i wspólne podziwianie dużej ilości zabytków stolicy Francji.
Ważnym punktem wizyty, było zwiedzanie stadionu Stade de France - narodowego stadionu w piłce nożnej oraz rugby, gdzie w 1998 roku reprezentacja „trójkolorowych” wywalczyła historyczny, piłkarski tytuł Mistrza Świata. Goście zwiedzili niedostępne dla wszystkich kibiców miejsca oraz szatnie zawodników i sale odnowy biologicznej. Udali się też do ogrodu botanicznego oraz na znane przez fanów tenisa korty Rolanda Garrosa. W tym miejscu odwiedzili m.in. centrum prasowe i centrum konferencyjne.
Wizyta we Francji upłynęła także pod znakiem warsztatów olimpijskich, w trakcie których młodzież wykonała improwizację sportową, przedstawioną podczas podsumowaniu projektu. Ważnym punktem wyjazdu była również podróż do Saint-Rémy-lès-Chevreuse i zwiedzanie Fundacji Coubertin związanej z Pierre’m de Coubertin’em - ojcem nowożytnego ruchu olimpijskiego. Po obejrzeniu licznych wystaw, łukowianie uczestniczyli też w quizie o olimpizmie. Na koniec ponownie zwiedzili Paryż, w tym dzielnicę Sant Michael (odpowiednik warszawskiej „starówki”), wieżę Eiffla oraz Katedrę Notre Dame, gdzie nadal trwa remont po pożarze.
Organizacja wizyty łukowian w partnerskim mieście była możliwa dzięki współpracy Miasta Łuków, samorządu Voisins-le-Bretonneux oraz stowarzyszenia Voisins Jumelages. Te pięć dni pozwoliło uczniom zwiedzić dużo obiektów, na których już w wakacje będą walczyć o medale tysiące sportowców z całego świata.